Etnikce

Etnikce

03-11-2019

10:13

Ortadoğu cadı kazanı. Her yeni gün bir başka ülkede olay çıkıyor. Son olarak Irak ve Lübnan bu olaylardan nasibini almış durumda. Biz bu ülkelerden olan Lübnan'ın etnik, meshebi ve dini yapısı hakkında bilgisel yapacağım. Paylaşıma destek için RT yapabilirsiniz.

Lübnan Ortadoğu'nun dini ve etnik yapı açısından en karışık ülkelerinin başında gelir. Ayrıca Hristiyan nüfus oranının en kalabalık olduğu ülkedir. Ülke Sia, Sünni ve Hristiyan nüfusunun birbirine yakın oranda olduğu bir ülkedir.

Ülke Hristiyanları genel olarak Arap olan Marunilerdir. Ayrıca yapılan anlaşmalara göre Lübnan'ın Cumhurbaşkanı Maruni Hristiyanlarından olan biri seçilmek zorundadır.

Ülkedeki diğer Hristiyan nüfuslara gelecek olursak Ortodoks ve Katolik Rumlar ile Ermenilerdir. Lübnan zamanında Fransız sömürgesi olduğu için ülkede batılı Hristiyanlar da vardır.

Ermenistan'dan sonra oran olarak en fazla Ermeni'nin yaşadığı ülkedir Lübnan. Buradaki Ermeniler Osmanlı zamanında Ermenilere yer değiştirme sırasında buraya yerleştirilen Ermenilerdir. Lübnan nüfusunun %5'i Ermeni'dir.

Buradaki Ermeniler sözde Ermeni soykırımı yıldönümlerinde yaptıkları gösterilerde Türk Bayrağını ayaklar altına alan gösteriler de yapmıştır.

Hristiyanlar'dan sonra Lübnan'da ki en kalabalık grup ise Şia'lardır. Hatta Hristiyanların bir kısmı Avrupa'ya göç ettiği için bugün Hristiyanlar'dan daha kalabalık hale gelmişlerdir. Arap Alevi nüfusunu da bu grubun içine katabiliriz.

Şia nüfusunu Hizbullah denilen grup genel olarak kitle olarak görür. Bunlar İran tarafından desteklenen silahlı militanları olan bir gruptur. İsrail ile yapılan savaşta başarılı oldukları için destekçileri de artmıştır. İsrail tarafından terörist olarak görülmektedir.

Lübnan'ın üçüncü bileşeni ise Sunnilerdir. Sünniler toplam nüfusun yaklaşık %30'unu oluşturur. Ülkenin başbakanı da yasalar gereği Sunnilerden seçilmektedir.

Yukarıda yazmayı unuttuğum bir grup daha vardı. Dürziler de Şia grubu içerisinde yer almaktadır. Onlarda Lübnan'da ki kalabalık toplumlardan biridir.

Lübnan'da aynı zamanda Türkler de yaşamaktadır. Bunların bir kısmı Osmanlı zamanından kalma memur ailelerin torunları, bir kısmı Lübnan Türkmenleri bir kısmı da Girit'in Yunanlılar tarafından işgalinden sonra Libya, Türkiye ve Lübnan'a yerleştirilen Girit Türkleri'dir.

Lübnan'da yaşayan Türkler Sünni nüfus içerisinde sayılmaktadır. Ayrıca 93 harbinden kaçıp buralara gelen Çerkesler de Lübnan da yaşamaktadır.

Özet olarak verirsek Lübnan'ı 3 ayrı grup yönetmektedir. Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay Başkanı Hristiyanlarda, Başbakanlık Sünnilerde, Meclis Başkanlığı Şialarda, Meclis Başkan vekilliği Ortodoks Rumlardadır.

Bu sebeple Lübnan Dünya ve Ortadoğu genelinde çok farklı yapıda olan bir ülkedir. Ve ülke dinamikleri bakımından çatısmlatın çıkabileceği bir ülkedir.

Bu çatışmalar bir dönem Filistinli göçmenler ülkeye geldiğinde Hristiyan ve Sünniler arasında çatışmalara yol açmıştır. Aynı durum bugün için de geçerlidir.

Önümüzdeki zamanlarda Lübnan'da bir karışıklık çıkarsa bu anlattığımız durumlar yüzünden de çıkabilir. Bilgiselimiz burada bitmiştir. Daha fazla bilgisel için takipte kalmaya devam edin. Destek için paylaşımı RT edebilirsiniz.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...