Con Sinov

Con Sinov

27-11-2019

19:42

Çağımızın jeostratejik merkezinin ön saflarına bakıyorsunuz: Baltıklar... NATO'ya göre Rusya'nın doğrudan tehdit alanı... Bu nedenle ciddi bir koruma planı oluşturuldu. Ama onaylanamıyor. Çünkü Türkiye, NATO üyesi sıfatıyla bu planı reddediyor. Kritik bir bilgisel...

1* PYD konusunda Türkiye'ye adeta ihanet eden, stratejik müttefikine rağmen teröre destek veren NATO, son yılların en büyük krizi ile karşı karşıya... Türkiye, Baltıkları Rus tehdidinden koruyacak askeri planı reddederek diplomatik bir intikam alıyor.

2* NATO, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra ABD liderliğindeki ittifakın askeri örgütü oldu. Üye devletler Sovyetlere karşı ABD'nin kanatları altına alındı. Fakat NATO, aynı zamanda üye devletlerin tamamen ABD güdümüne girmesi için eşsiz bir araç halini aldı.

3* NATO'nun asıl vazifesi Avrupa'yı Sovyetler'den korumak, Komünist ideolojinin yayılmasını engellemek ve Türkiye üzerinden Ortadoğu çıkarlarını güçlendirmekti. Avrupa, bu nedenle NATO'ya, yani ABD'ye muhtaçtı ama Sovyetler'in dağılmasıyla bu ihtiyaç sona erdi.

4* Fransa, ABD'nin tahakkümünden kurtulmak ve AB'nin daha bağımsız bir oyuncu olmasını sağlamak için NATO'ya ihtiyaç kalmadığını göstermek istiyor. Macron geçtiğimiz haftalarda "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" diyecek kadar ileri gitti.

5* Fransız lider Macron'un niyetinde birleşik bir AB ordusu kurmak ve ABD'nin kontrolünden tamamen çıkmak bulunuyor. Trump ise AB'nin bağımsız bir oyuncu olmasına karşı. AB'yi bölünmüş ve ABD'ye bağımlı bir halde arzuluyor.

6* Yıllar önce imzalanan "Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF)" sayesinde Rusya, Avrupa'yı tehdit etmekten neredeyse vazgeçmişti. Trump, AB'nin tedirginliğini artırmak için bu anlaşmadan çekildi. Böylece Rusya Avrupa için yeniden bir tehdit haline gelecekti.

7* Fransız lider Macron'un NATO konusundaki fikirlerine en büyük tepkiyi Polonya verdi. Çünkü Rus tehdidini en sıkı şekilde yaşıyorlar. Daha önce defalarca işgal edildiler ve onları yıllardır NATO koruyor.

8* NATO konusundaki tartışmalar sürüp giderken Türkiye eksenli yeni bir kriz patlak verdi. Olası bir Rus işgalinde Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya'yı savunma amacıyla hazırlanan ve 29 üye ülkenin onayına sunulan askeri plan Türkiye tarafından reddediliyor.

9* Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhak etmesi üzerine tedirginlikleri artan Baltık ülkeleri savunma talebinde bulunmuştu. Hazırlanan plan bu talebe yönelikti. Ama Suriye'de NATO'nun ihanetine uğrayan Türkiye, planı reddederek intikam almaya hazırlanıyor.

10* Reuters'e konuşan diplomatik bir kaynak "Türkiye'nin Doğu Avrupa'yı adeta rehin aldığını" söyledi. Başka bir kaynak ise Türkiye'nin tutumunu "yıkıcı" olarak niteledi. NATO bu yıl 70. yıl dönümünü kutluyor ve önümüzdeki ay önemli bir toplantı yapılacak.

11* Toplantılar esnasında Türkiye-İngiltere-Almanya-Fransa dörtlüsü Suriye konusunda bir araya gelecek. Türkiye muhtemelen planın onaylanması karşılığında Suriye'de destek isteyecek. Türkiye bu politikasında diretebilecek mi? İstediğini alabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.

12* Estonya'nın eski savunma kuvvetleri komutanı ve şimdilerde vekillik yapan Ants Laaneots gelişmeyi "Türkiye'nin şantajı" olarak niteledi. Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevičius çaresizce "Türkiye'nin fikrinden dönmesini" umut ediyor.

13* Türkiye, NATO'nun en büyük ikinci ordusu ve jeopolitik açıdan Ortadoğu/Balkan/Ortasya üçgeninde kritik bir öneme sahip. Türkiye'nin plana çomak sokması, NATO'nun varlığının tartışıldığı bir dönemde büyük krize neden olabilir ve bu kriz Rusya'yı fazlasıyla memnun edebilir.

14* NATO Genel Sekreteri Stoltenberg konuyla ilgili soruya cevap vermekten kaçındı. NATO toplantıları 3-4 Aralık 2019'da, Londra'da yapılacak. Muhtemelen ilk düğüm orada çözülecek.

15* ABD, yıllar önce Sovyet lideri Gorbaçov'a "Polonya'nın NATO'ya alınmayacağı" yönünde söz vermişti. Ve tabii ki sözünü tutmamıştı. NATO doğuya doğru genişlemeye devam etti ve 2014'te Ukrayna'da Putin tarafından durduruldu.

16* Rusya, Polonya ve Ukrayna üzerinden Avrupa'yı besleyen enerji boru hatları nedeniyle istediği kadar özgürce hareket edemiyordu. Fakat neredeyse bitmek üzere olan Kuzey Akımı-2 ve Türk Akımı boru hatları sayesinde Rusya artık daha özgür ve "tehdit edici" konuma yükseldi.

17* ABD, bu iki boru hattını sabote etmek için çabaladıysa da olmadı. Baltık denizinden geçen boru hattı Almanya'yı özgürleştiriyor. Türkiye üzerinden geçen hat ise Balkanları Avrupa'dan koparabilir. Soros tehlikenin farkında ve alarm zillerini geçen yıl çaldı.

18* Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan Türk Akımı'na talip oldu. Boru hatları Polonya ve Ukrayna'yı "kırmızı alarma" geçirdi. Polonya lideri ABD'ye üs verdi ve Baltıklarda önemli bir NATO tatbikatı yapıldı.

19* Rusya, Baltıklara yakın demiryollarını askerileştiriyor ve hava savunma sistemlerini aktifleştiriyor. Uluslararası projektörler hızlı bir biçimde Baltıklara yöneliyor ve PYD'nin önemi yitiyor. Sağlam diplomasi, Suriye'deki emperyalist planları bloke edebilir.

Son söz: Reel politik işliyor.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...