Zet Lorento

Zet Lorento

06-04-2020

10:26

1- Neden Zoom adlı uygulamayı kullanmamalıyız? Covid-19 sebebiyle dünyada birden popüler olan Zoom ve benzeri uygulamalar yerine açık kaynak kodlu uygulamaları kullanmalıyız. Buradaysanız flood birazdan başlıyor. #Flood

2- Öncelikle Açık Kaynak Kodlu Yazılım özeti nedir? *Kodlar geliştiriciler ve insanlar tarafından incelenebilir ve geliştirilebilir. *Bir şirkete değil, özgür yazılımı savunan herkese aittir. *Güvenli, özgür ve lisanslıdır. *Problem teşkil eden şeyler anında değiştirilebilir vb.

3- Zoom adlı uygulama yurtdışındaki birçok ülkede yasaklanırken ve dava edilirken farklı şirket, kurum ve kuruluşlarda da yasaklanıyor. Bu şirketlerden en çok bilinen ise Elon Musk'ın #SpaceX'i. Zoom'u yasaklayan kurumlar arasında ise #NASA da var.

4- Bu yasaklamaların temelinde 'gizlilik' ve 'güvenlik' konuları var. Zoom yetkilileri her ne kadar bu problemleri kabul ettiğini ve güncellemelerle bu açıkları kapattığını/kapatacağını açıklasa da ne yazık ki veri dünyanın en önemli konusu. Veri, şu an petrolden daha pahalı.

5- Peki neden bizler de kullanmamalıyız? Zoom'un verilerimizi bazı şirketler ile paylaştığı ortaya çıktı. Bu şirketler arasında büyük veri şirketlerinin yanında Facebook gibi sosyal medya şirketleri de var. Aynı zamanda sohbet/konferans şifreleme konusu da tamamen aldatmaca çıktı

6- Bu aldatmacanın ortaya çıkarttığı problemler oldukça büyük. Verileriniz çalınırken aynı zamanda konferansınıza tanımadığınız kişiler katılabiliyor. Mesela ABD'de ders işlenen bir konferansa katılan kişiler pornografik görüntüler paylaşmış. FBI bu konuda geniş açıklamalar yaptı

7- Konferanslar sırasında toplanan bilgiler Çin'de depolanıyor. Şirketin sahibi Çin'li Eric Yuan. Fakat şirket ABD'de. ABD'de ise uygulama geniş bir kitle tarafından desteklenirken şu an herkes farklı uygulamalara yönelmiş durumda. Şu an orada en çok Microsoft Teams kullanılıyor.

8- Citizen Lab, Bleeping Computer gibi şirketler açık ve net bir biçimde Zoom adlı uygulamada kişisel veri ihlallerinin olduğunu ortaya çıkarttı. Ayrıca Microsoft üzerinden Zoom kullanan kişilerin her şifresini yenilemesini, siber güvenliklerini arttırmasını tavsiye ederim.

9- Birçok kişi uygulama önermemi istiyor. Fakat ne yazık ki öneremeyeceğim. Çünkü şu an video konferans uygulamaları siber saldırganların ana hedefleri arasında. Yarın önerdiğim uygulama üzerinden bir sorun yaşarsanız sorumlu ben olurum, bunu istemem. #Flood bitti, sevgiler.


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...