Hossein Aghaie, Ph.D.

Hossein Aghaie, Ph.D.

15-11-2022

19:22

📍«تئوری سقوط» ۱) ج.ا قادر به ساقط کردن انقلاب #ایران نیست چرا که قدرتمند ترین نظامهای سرکوبگر تاریخ هم در برابر توده ها آسیب پذیر بوده اند. ج.ا هیچ سلاحی جز خشونت عریان [دهشت افکنی] در دست ندارد. ترس مردم اما در حال ریختن است. اکثریت خاموش که برخیزد ج.ا فرو میپاشد. #مهسا_امینی

۲) آنچه این موجود سرکوبگر بیان میکند یکی از باارزش ترین دستاوردهای این انقلاب تا به امروز است: نترسیدن در برابر سرکوب حداکثری؛ نترسیدن مردمی که دریافته اند [یا بتدریج به این نتیجه خواهند رسید] که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند! خوشبختانه ج.ا خودش را در بد مخمصه ای گرفتار کرد.

۳) اتکای تمامی نظامهای سرکوبگر تاریخ بر اصل ترس است؛ ترس اما برای این نظامها به مثابه شمشیر دولبه ای است که اگر بیش از حد از آن استفاده شود کارآیی اش را از دست می دهد؛ شمشیر ترس ج.ا کُند شده؛ ج.ا شمشیرش را سراسیمه از نیام بیرون کشیده و باید منتظر عواقب غیرقابل پیش بینی کارش باشد.

۴) خامنه ای برای خود/رژیم اش چاه بزرگی حفر کرده؛ او درک صحیحی از ظرافت های "قدرت" ندارد؛ او به اشتباه تصور میکند خشونت عریان باعث عقب نشینی مردم ایران خواهد شد؛ او اما اینبار بازی را بالاخره خواهد باخت چون او دیکتاتور خلاقی نیست؛ چون شمشیر سرکوب کُند شده و ترس توده ها فرو میریزد.

۵) ج.ا باید واقع بین باشد؛ پذیرش شکست پس از ۴ دهه البته سخت است اما پس از مدتی تقلا مجبور به پذیرش آن خواهد شد چرا که ج.ا خود را وارد یک چرخه بیهوده تقابل خشونت آمیز با مردم کرده؛ تقابلی که تکیه اش منحصرا بر ترس است اما ترس اثرات روانی پیچیده/غیر قابل پیش بینی روی مردم میگذارد.

۶) ج.ا از همانجایی که احساس قدرت میکند متحمل ضربه نهایی خواهد شد. احساس ترس و نفرتی که در مردم بواسطه اعمال خشونت عریان در کف خیابان ایجاد میشود خود به بزرگترین سلاح علیه رژیم بدل خواهد شد؛ رژیم با هر خشونتی که بکار میبرد در حال شلیک به پای خود است؛ این همان "تله دیکتاتورها" است!

۷) تلاشهای ج.ا برای خاموش کردن مشعل این انقلاب بی فایده است. ج.ا البته مجبور است اعمال خشونت عریان کند اما به دلایلی که بیان شد هر بار به پای خود شلیک میکند و عمر خود را کوتاه تر. ج.ا در بد مخمصه ای گرفتار شده چون انقلابیون با ذهنیت "چیزی_برای_از دست دادن_ نداشتن" برخاسته اند...

۸) جهان شاهد یک فُرم جدیدی از انقلاب مدرن در ایران است؛ انقلابی که ج.ا کوچکتر از آن است که قادر باشد آن را با همه بی رحمی اش ساقط کند. خامنه ای اراده مردم ایران را دست کم گرفته است؛ درست مثل پوتین که اراده مردم اوکراین را دست کم گرفت. آری؛ دیکتاتورها مرتکب اشتباه محاسباتی میشوند.

۹) اشتباه دیگر ج.ا این است که "عنصر ناگهانی بودن" انقلابها را نادیده گرفته است. انقلابها ابتدا مسیری کُند را طی میکنند و بعد ناگهان #دومینوی_سقوط آغاز می شود. این دومینو زمانی شروع میشود که توده های سرنوشت ساز/اکثریت خاموش بر اساس پارادایم ذهنی سود-زیان به این نتیجه برسند که...

۱۰) ضرر ماندن این رژیم از سود آن بیشتر است؛ البته فراموش نکنیم که عنصر احساسات نظیر نفرت/ترس روی این پارادایم تاثیر دارد. "تیمور کوران" انقلاب پژوه برجسته در بررسی "غیر قابل انتظار بودن انقلابها" و اثرات دومینویی آن به مفهوم preference falsification یا #تحریف_ترجیحات اشاره میکند.

۱۱) این مفهوم بدان معناست که هر فردی که در یک جامعه ی مستعد انقلاب زندگی میکند دارای دو دسته تمایلات/ترجیحات است: ترجیحات شخصی و ترجیحات عمومی که این دو ممکن است در تضاد-نزاع با یکدیگر باشند. بطور مثال فرد x که در درون اش خواهان سرنگونی رژیم حاکم است ممکن است به دلیل ترس شدید...

۱۲) و یا بدلیل اینکه ضرر انقلاب (از نگاه او) از سودش هنوز بیشتر است این تمایلات را در محل کار یا اجتماع و نزد اقوام/دوستان بروز ندهد. برعکس ممکن است فرد y دیگری هم باشد که ظاهرا خواهان بقای رژیم حاکم باشد و نفع ببرد اما تمایلات/ترجیحات واقعی زندگی اجتماعی/سیاسی خود را پنهان کند.

۱۳) کوران استدلال میکند که یکی از دلایل ناگهانی بودن انقلابهای ۱۹۸۹ اروپای شرقی این بود که این پارادایم preference falsification به طرز شوکه آوری تغییر کرد. توده مردم بر اساس اصل سود-زیان و مواجهه با یکسری تحولات پرشتاب، ترجیحات واقعی شان را آشکار کردند و دومینوی سقوط آغاز شد!

۱۴) با توجه به این نگاه، کاری که ج.ا دارد میکند این است که با بکارگیری خشونت عریان توده های سرنوشت ساز را بتدریج به نقطه ای میرساند که #خیزش_حداکثری کنند؛ در واقع مردم را به مسیری سوق میدهد که با تداوم روند انقلاب درصد بالایی از مردم احساس کنند دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند.

۱۵) بایستی دقت داشت که در این روند انقلاب خانواده نیروهای سرکوبگر نیز درحال هزینه دادن هستند. سوای رژیم، خانواده سرکوبگران هرچقدر ایدئولوژیک/ولایی هم فکر کنند ادامه این روند برایشان مقدور نیست. البته اینها در اقلیت هستند و دست آخر این اکثریت خاموش است که میتواند سرنوشت ساز باشد.

۱۶)درهر حالت اما اقلیت حامی رژیم نیز حساب کتابهای خود را دارد و زمانی خواهد رسید که باید تصمیم بگیرد. نکته اینکه ج.ا نسبت به اثرات بومرنگی سرکوب آگاه نیست و این خبر خوبی برای ایران است. خشونت عریان تاثیرات روانی دارد و موجب "رشد پسا تروما post-traumatic growth" نزد مردم خواهد شد.

۱۷) در حال حاضر برای انقلابیون دو اصل حیاتی است: دوام (durability) و تاب آوری (resilience) و باید مطمئن بود که رژیم حتمن مرتکب اشتباه محاسباتی هم خواهد شد. همینکه رژیم ترس را در برابر کسانی بکار میگیرد که چیزی برای از دست دادن ندارند خود اشتباه محاسباتی بزرگی است.

۱۸) انقلابیون در #ایران خلاق نیز هستند. مردم در برابر خشونت عریان مکانیسم "اثر جایگزین" substitution effect را عملیاتی میکنند و با اعتصاب و عملیاتهای فریب و جنگ روانی و ... تمرکز راهبردی رژیم را مختل میکنند. ایران هیچگاه اینقدر به پیروزی نزدیک نبوده است. توده ها اگر برخیزند ...

۱۹) مردم #ایران صدها گام دیگر به پیروزی نزدیک خواهند شد. اکنون فرصت طلایی پایان دادن به این کابوس ۴۳ساله فراهم شده است؛ فرصتی که به راحتی نباید از دست داد. دشمن را البته هیچگاه نباید دست کم گرفت اما با توجه به اینکه رژیم دچار خطای راهبردی شده یک استراتژی پیروزی کار را تمام میکند.

۲۰) #ایران اکنون در نقطه ای که با فلش سبز مشخص کردم قرار دارد.👇 تداوم، تاب آوری و استفاده از فاکتور زمان برای ایجاد خیزش حداکثری به همراه اصل نگه داشتن مساله ایران در صدر اخبار جهان (به امید تغییر سیاست عملی غرب علیه ج.ا) از المانهای اصلی این #استراتژی_پیروزی است. #مهسا_امینیFollow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...