Yiğitcan Erdoğan

Yiğitcan Erdoğan

30-06-2020

00:06

Reddit içerik politikasını güncelledi. Birinci kural artık şöyle diyor: "Remember the human. Communities and users that incite violence or that promote hate based on identity or vulnerability will be banned."

"İnsanı hatırla. Kimlik ya da zaafiyet üzerinden nefrete teşvik eden ya da şiddet fitilleyen kullanıcılar ve topluluklar yasaklanacaktır."

Bu benim okuduğum en nezih nefret söylemi tanımlarından biri olduğu için paylaşmak istedim. Ve bu çok önemli geldi bana, çünkü nefret söyleminin ne olduğu konusunda şu çağda birinin ortaya anlaması kolay ve kabul edilebilir bir tanım koymasına büyük ihtiyaç vardı.

Çünkü evet nefret söylemini hayatımızda barındırmayalım, tabi; insan azıcık bile sevgi görmüşse bunu söylemek ona dalaktan bir güdüyle çok kolay geliyor. Kırmayalım ya işte birbirimizi. Ama, sonra pirincin taşını ayıklaman gereken durumlar çıkıyor ortaya. Kafalar orada karışıyor.

Hitler'le ilgili konuşurken diyelim, insanları ondan nefret etmeye teşvik edemeyecek miyiz? Ben etmek isterim yani. Ya da takım elbiseli bir adamın fotoğrafını gördük diyelim, yere düşmüş bir insanı tekmeliyor; o takım elbiseliye bir küfrümüz yok mu? Olmamalı mı?

Reddit'in koyduğu tanımda olabilir. Çünkü Reddit "kimlik ve zaafiyet üzerinden nefrete teşvik eden" kullanıcı ve toplulukları yasaklıyor. Yaptığı şeyler ya da aldığı kararlar üzerinden nefrete teşvik etmekle kural kaide düzleminde hiç bir problemi yok.

Bu bence çok temiz, çünkü bir "sen" var ve bir de "senin yaptıkların" var ya. "Sen" sana özel, ama "senin yaptıkların" her zaman başka kişileri de ilgilendiriyor. E dolayısıyla o başka kişilere de söz hakkı doğuyor. Gaz odası kurarsan da küfür eder başka kişiler bu çok doğal.

Burada "zaafiyet" nedir onu da tanımlamak kolay. İnsanın tür olarak aşağı yukarı averajı nedir biliyoruz. Biyolojik, psikiyatrik ya da psikolojik olarak bir takım değerler bu averajın altında ya da üstündeyse insanın averaj bir hayat yaşaması zorlaşabilir. Basit.

Yani basit derken, herkes az çok zaafiyet sahibi bir insan görünce zaafiyet sahibi olduğunu anlar; onu demek istiyorum. Hemen herkesin kafasında bir "ortalama insan hayatı" konsepti var çünkü. Temel şeyler, yiyebiliyor mu, yürüyebiliyor mu, gülebiliyor mu, hatırlayabiliyor mu?

Fakat mevzudaki pancar "kimlik" meselesi, o nedir; işte insanoğlu olarak bunu çözmemiz gerekiyor.

"Ben" nerede başlıyorum ve "benim yaptıklarım" nerede bitiyor bunun noktasını ortak olarak bulmamız çok zor, bu da herhalde bir sonraki tartışma mevzumuz olacak. Mesela ben samimiyetle soruyorum, Beşiktaş Jimnastik Kulübü benim kimliğim midir?

Yani bir yandan değil, işte maça gidiyorsun forma alıyorsun muhabbetini çeviriyorsun; harici şeyler bunlar. Ama bir yandan da Beşiktaş taraftarı olduğumu söyleyince insanların kafasında benle ilgili birkaç yumuşak kanı oluşuyor. Bir kimlik gibi de hissettiriyor yani bazen.

Hani gerçekten "abi şuraya seni en iyi bize tanıtacak sekiz sıfatı yaz" desen bir yere Beşiktaşlı yazacağım dönemlerim de olmuştur hayatta, eminim okuyanlar arasında da takımlarıyla ilgili böyle hissedenler vardır. Mesela Fenerbahçeliler. Mesela ben Fener sevmiyorum.

Sevmiyorum yani arkadaşlar gerçekten, samimi, gıcığım ya kulübe. Hakikaten söylüyorum hiç kurguya uysun falan diye uydurmadım. Ha geceleri uykum kaçıyor, yastığı ısırıp sokakta dövecek Fenerli mi arıyorum; yoo, ama antipatik işte takım. Şimdi bu bir nefret söylemi mi?

Gerçekten soruyorum, "hadi şimdi buna nefret söylemi mi diyelim daha neler" gibi değil; hakikaten buna tetiklenen ve canı sıkılan insanlar olacak, bunu da alalım mı öyleyse o "kimlik üzerinden nefret yayma" kategorisine? Lügatımızdan kaldıralım mı? Bilmiyorum.

Bu tartışma epey uzun olacak ama sanırım takip etmesi de ilginç olacak. Reddit'in kuralın başına "Remember the human" yazması da tartışma devam ederken şık bir hareket. Bakalım nerelere koyacak insanlık bu konseptleri?


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...