Con Sinov

Con Sinov

04-08-2022

16:21

Dünya adım adım gıda krizine sürüklenirken Türkiye 2002'de üretmiş olduğu 19.5 milyon ton buğdaya karşı 2021'de 17.65 milyon ton buğday üretti. Üstelik buğday ekilen alan 2002'de 9.3 milyon hektardan 2020'de 6.9 milyon hektara düştü. Çok ciddi hazırlık yapmalıyız.

Türkiye 2011 yılında 21.8 milyon ton buğday üretip 4.8 milyon ton buğday ithal etmişti. Buna karşılık 2020 yılında 20.5 milyon ton buğday üretip 9.8 milyon ton buğday ithal etti.

Sonuç olarak nüfusumuz hızla artıyor. Dünya günden güne gıda krizine sürükleniyor. Bu şartlar altında daha az alana buğday ekiyoruz, miktar olarak daha az üretiyoruz ve daha çok satın alıyoruz. Çok ciddi bir hazırlığa ihtiyacımız var.

Gıda krizi geldiğinde ülkeler buğday satmaktan vazgeçebilir. Bu durumda dışarıdan buğday almak mümkün olmayabilir. En iyi ihtimalle daha fazla ödeyerek alabiliriz. Daha çok alanı tarıma açmalı, daha çok üretmeli, daha çok depolamalı ve bunun için çiftçiyi desteklemeliyiz.

Malthus teorisine göre nüfus geometrik çoğalırken gıda maddeleri ise aritmetik çoğalır. Bu nedenle bir süre sonra gıda maddeleri insanlığa yetmemeye başlar. Bu noktada dünya belirli periyotlarda gıda krizine girer. Kıtlık başlar.

Nüfusumuz yükselirken buğday üretimimiz sabit kalıyor. Açığı ithalatla kapatıyoruz. Üstelik dünya bir krize sürüklenirken gıda fiyatları yükseliyor. Yakıt fiyatları yükseliyor. Çiftçilik zorlaşıyor. Bu nedenle tarım konusunda kaybedecek bir saniyemiz bile yok.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...