Tevfik Uyar

Tevfik Uyar

10-11-2019

12:17

1) Malumunuz kendine "akademik etik" diyen ancak etikle hiçbir ilgisi olmayan bir hesap, dün Çağrı Yalgın'a attığı pis ve kara iftira hakkında özür dilemek yerine önce sessiz sedasiz tweetini silip, sonra tepki verenlere saldırmaya başladı. Bunlardan biri de benim. Yanıt verelim:

2) Öncelikle bu hesabın tam bir "çamur at izi kalsın" hesabı olduğunu, kendisine katılmayan herkesi peşinen "kolpacı/sahtekar" ilan ettiği, Çağrı Yalgın olayında da olduğu gibi insanları tahkir ve tehdit ettiği, iftira attığının bir ton örneğini kolaylıkla görebilirsiniz.

3) Anonimliğin verdiği güvenceyle, insanları tehdit etme, hatta yayınlarını "çoktan incelemiş" gibi yaparak "bulduk!" diyerek korkutma yoluna başvuran bu "etik" hesabın doktora tezimle ilgili BAZISI ÇARPITMAYA dayalı tespitleri oldu. Yanıt vermeyecektim ama resmen zehir saçıyor!

4) Sırayla gidelim: Okunasi bir tez için böyle bir girizgah yaptım. Bu üslup meselesi. Hikaye mi? Olabilir. İnternetten mi? Evet. Eee? Bunu bilimsel bir kaynak kabul etmemişim ki? Anektod anlatarak başlamışım. Bununla ilgili bir kural yoktur. Yazarın üslubuna hiçkimse karışamaz.

5) Hayır sanırsın bunu kaynak alıp, buradan yola çıkıp "Risk boş kağıt demektir" demişim gibi... Kaldı ki oradaki ikinci kaynak da bu hikayenin türevini anlatan başka bir akademik makale. Ama o kısmı twitterdaki görüntüde ÖZELLİKLE KESİP ATMIŞ. Neden? "Akademik ETİK" (Zavallılık)

6) Bunu anlayabilen var mı? Word kullanıyor, Mendeley eklentisinden faydalanıyorum. Tez yazım kılavuzumuzda da "bir ucu Çin, öteki ucu Afrika" olacak şekilde gösteriliyor (Bkz: 2. Resim). Bir de bunun ETİK ile ne ilgisi var? Olsa olsa format hatası olur. Çözebilen varsa yazsın.

7) İki ayrı cümleyi anlatım akışıma uygun olsun diye birleştirmişim. Bu ifadenin kendimin olduğu iddiası yok, kaynağı verilmiş. Tırnak içine de alabilirdim zaten ama akışıma uymamış. Alsam daha iyi olurdu, böyle bir malzeme vermezdim. Hile nerede?

8) Bildiğiniz komedi! - "Teyit edilmeye açık" dediği bilgi, alanın temel bilgisi. "F=ma" deyip (Newton, 1687) demezsiniz. Alana hakim olmadığı için "teyite muhtaç" zannediyor. - Zaten "ICAO SMS'e göre" ile başlıyor cümle. Atıf tezin temelinde yer alan ICAO SMS El kitabına.

9) Gelelim sayfa numaralarına: Üstteki örnek bildiğiniz üzere BENİM TERCÜME ETTİĞİM ESER :) Yani: Eseri okumamış olmamdan şüphe bile edilemez. O yüzden ETİK ile ilgili değil. Görünen o ki unutmuşum ve gözden kaçmış. Keşke olmasaydı. Hatadır.

10) Alttaki örnek ise, paylaştığım resimde göreceğiniz gibi çalışmanın herhangi bir sayfasından ALINTI yapmıyor. ÇALIŞMANIN KENDİSİNE referans veriyor. Bu durumlarda sayfa numarası verilmez! Son notlarda zaten çalışmanın FULL NOTE bilgisi var!

11) Burada yaptığıysa tam bir EDEPSİZLİK! 2 satır üstte referansı var! (RESİM 2). Son bir kaç paragraftır aynı makaleden bahsederek ilerliyorum zaten! ("Makalede.." diye vurgulayarak). Ama utanmadan tam orasını GİZLEYEREK paylaşıyor! Edep yahu!

12) Son olarak, bu zincirin 7 nolu maddesindekiyle benzer bir durum var. Yine "tırnak içerisine alsam iyi olurdu" dediğim bir durum bu. Bir kaç farklı cümleyi harmanlamış ama yeteri kadar kendi yorumumu katmamışım. Hile yok. Kaynağı sayfa nosuyla verilmiş (bu sayede buluyor).

13) Kısacası, "akademik etik" adına hareket ettiği söylenen bu şahıs, gördüğünüz üzere yalan yanlış, kesip biçerek, insanları lekeliyor. Çağrı Yalgın (@dryalgin) hakkında nasıl kolaylıkla "sahtekâr" imasında bulunduğunu gördünüz zaten. Aynısını Kaan Öztürk'e de yaptı (@mkozturk).

14) Nasıl faydalı bir iş yaptığına inandırdıysa herkesi, bir güvenilirlik kazanmış. Ben de takip ediyormuşum hatta! Sizden ricam, bu zehir saçan hesap daha fazla insanı lekelemeden bildirmeniz ve engellemenizdir.

15) Tezimden intihal çıkmaz. Büyük bir hırsla sabaha kadar uğraşıp bu kadar bulabilmiş. İyi bakarsa benzer hatalar bulur belki. Zaten tez herkese açık, dileyenler indirip okuyabilir. Şahsın gerçek kimliğini de biliyorum bu arada. Anonimliğine saygı duyarak deşifre etmeyeceğim.

16) Bir hile ve sahtekarlık olmasa da, akademik özen önemlidir. Keşke bu hatalar bile olmasaydı; ama 200 sayfalık bir eser yazıyorsunuz; sizin, danışmanınızın ve diğer okuyanların gözünden kaçabiliyor. Keşke tezimi yayınlamadan önce bu "arkadaşa" yollasaymışım :)

17) Dinlediğiniz için teşekkürler.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...