Oktay Arslan

Oktay Arslan

26-07-2020

07:20

Haftaya üniversite sonuçları açıklanacak; gençlere birkaç tavsiye de ben vereyim. Atlanta (5), Boston (1), Los Angeles (2), Bay Area (2.5)'da geçirdiğim zamanlardan derlenmiştir. Aynı fikirde olmak zorunda değilsiniz! ABD'nin bağrındaki Teksas'ta hayat farklı olabilir.😀

1. Yurt dışında eğitim/iş amaçlı yaşama gibi bir hevesiniz varsa, ertelemeyin. Şansınızı deneyin, rahat çevrenizden dışarı çıkıp yaşamayı bir kez olsun tecrübe edinin! Bir ömür "keşkeler" ile geçmez.

2. Yurt dışındaki hayatın zorluğunu abartanlara kulak asmayın. İnanın yurt dışındaki hayat memleketteki günlük hayatta yaşadığınız sıkıntılardan daha zor değil. İnsan zamanla her şeye alışıyor. Atlanta'daki berberdeki yaşlı amcaların yaptığı boks muhabbetini bile anlıyor.😀

3.1 "Gelmeyin, buralar çok zor. Biz de döneceğiz (döndük) zaten" diyenlere aldırış etmeyin. Bunlar genelde iki gruba ayrılır: - Gurbette uzun yıllar yaşamış ve halen yaşayan, ev, iş sahibi olmuş ve memleketteki doğmamış torununun ABD'de doğup vatandaşlık alması için çabalayanlar

3.2 - Yurt dışına gelip belli bir başarı (diploma, ticari gelir) elde ettikten sonra memlekete dönen ve kendi çevrelerine göre biraz statü sahibi olanlar (nam-ı diğer keçiler)

3.3 Bunlar nedense kendilerinden başka kimsenin yurt dışına gidip kendileri gibi başarılı olmasını hazzetmez; diğer insanların cesaretlerini kırmaktan keyif alırlar. Maalesef öyle "önce ben, hep bana, sadece ben" diyen bir güruh var. Bu tipler icin "BSG: bak şurdan git" deyin!👉

4.1 Yurt dışına yerleşmeden önce hedeflerinizi ve önceliklerinizi çok iyi belirleyin. Önceliğiniz eğitim/iş ise yurt dışındaki imkanlar geniştir. Önceliğiniz beyaz peynirli, poğaçalı, taze çaylı kahvaltıysa, yurt dışına gitme kararınızı tekrar düşünün derim.

4.2 Unutmayın ailenizi, sevdiğinizi, arkadaşlarınızı, anılarınızı ve bazı alışkanlıklarınızı geride bırakacaksınız. Eğer memlekette haliniz vaktiniz yerindeyse, keyfine çok düşkün birisiyseniz, ABD'de yaşadığınız küçük bir aksilikte geride bıraktığınız hayata özlem duyacaksınız.

4.3 Bu sizin yurt dışındaki uyum sürecinizi olumsuz etkileyecektir (kültür şoku). Unutmayın bir vize sayesinde yerleştiğiniz ABD'de sadece ve sadece okulda/işte başarılı olduğunuz sürece kalmaya devam edebilirsiniz. Başa gelen çekilir.

5.1 Eğer ileride yurt dışında çalışma gibi bir niyetiniz varsa lisans için "geçerliliği" olan bir bölümü tercih edin. Yani hem memlekette hem de gitmek istediğiniz ülkede denkliği olan ve sıkıntı çekmeden iş bulabileceğiniz bir bölümde okuyun.

5.2 Memlekette doktorluk, avukatlık, eczacılık, öğretmenlik vb bölümler saygın işler olup yurt dışında çalışmak istediğinizde denklik sorunu yaşayabilirsiniz. 30 yaşından sonra Almanya'ya gitmeye heves eden ve Almanca öğrenmeye çalışan doktor arkadaşlar epey zorlanıyor (muş)!

6.1 20'li yaşlarda romantizm, idealizm iyidir, hoştur; fakat babadan zengin değilseniz meslek tercihinizde biraz gerçekçi olun. İlgi alanlarınıza yakın ve piyasada ihtiyaç duyulan bölümleri tercih edin. Sadece üniversite mezunu olmuş olmak için okumayın.

6.2 Unutmayın seçtiğiniz bölüm için hayatınızdan en az 4 sene harcayıp bir sürü maddi masraf yapacaksınız. Mezun olduktan sonra okuduğunuz bölümün önemli (değerli, maaş verilmesine layık) olduğuna ben, siz ya da bir başkası değil maalesef piyasa belirleyecek.

6.3 Herkesin istediği bölümde maddi sıkıntı çekmeden okuyabildiği ve mezun olduktan sonra rahat iş bulabildiği bir dünya düzeni maalesef yok. Bu durum ABD'de de böyle. Ortalık 100bin $ öğrenci kredisi alarak okumuş politik bilimler, güzel sanatlar vb mezunu işsiz gençlerle dolu.

7.1 ABD'de üniversite eğitimi büyük paraların döndüğü bir sektördür (+2000 tane okul var). Babanız, babanızdan ihale alan yardımsever işadamı aile dostunuz veya başarı nedeniyle verilen bursunuz, bir okulun ücretini verdiği sürece istediğiniz gerekli/gereksiz bir bölümde lisans,

7.2 kimselerin rağbet etmediği ezoterik alanlarda yüksek lisans/doktora yaparak atom parçalayabilir ve makaleler yazabilirsiniz. Fakat, eğer ABD'de yaşamaya devam etmek istiyorsanız, asıl meselenin mezuniyetten sonra endüstride/akademide iş bulabilmek olduğunu sakın unutmayın.

7.3 X sayıda dil bilebilir, Y sayıda makaleniz olabilir, ama piyasada (endüstride/akademide) yeteneklerinize ihtiyaç yoksa veya şansınız yaver gitmediyse (örn. virüs salgını) "bye bye happiness" şarkısı eşliğinde vizeniz bitince geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

8.1 [tartışmaya açık] Piyasada hedeflediğiniz işin gerektirdiğinden fazla eğitim almayın. Fazla eğitimli olmanın iki garip yan etkisi oluyor. - Kişi "yüksek lisans/doktora yaptım o kadar" deyip bazı işleri beğenmemeye başlıyor ya da kabul ettiği işi söverek, zoraki yapıyor.

8.2 - Aday kişi bir pozisyon için çok hevesli olsa bile işveren kişiyi "bu aday bu iş için çok kalifiyeli" deyip ise almaktan çekiniyor. Sonuçta fazladan eğitim daha çok zaman, para, emek harcamak demek. Gerekli değilse üniversite sıraları yerine endüstride tecrübe kazanın.

9.1 Yüksek eğitim almak bir ayrıcalıktır ve bir araştırmacının hayatının en güzel dönemidir. Fakat araştırma alanınızı iyi belirleyin ve mezun olduktan sonra yüksek lisans/doktora artığı (leftover) olmamaya dikkat edin!

9.2 ABD'de, özellikle doktora sonrasında, ne akademide iş bulabilecek kadar iyi makaleler yazmış ne de endüstride iş yapacak kadar piyasanın rağbet ettiği yeteneklere sahip olan ve postdoc sarmalında olan yığınla memleketten göçmüş araştırmacı var.

9.3 En büyük zevkleri kahvecilerde jörnıl makale sayılarını ve ne kadar iyi aksana sahip olduklarını konuşmaktır. Diplomanız ve makaleleriniz var diye birilerinin size iş vermek zorunda olduğunu asla beklemeyin, üzülürsünüz sonra. Yapamadım deyip paşa paşa geri dönebilirsiniz.

10.1 ABD'de bir iş başvurusundan red aldığınızda ya da iş yerinde terfi alamadığınızda hemen "göçmen olduğum için böyle yapıyorlar" düşüncesine sarılmayın. Geri bildirim isteyin, varsa eksiklikleriniz, kendinizi bir sonraki fırsat için geliştirin.

10.2 ABD'de iş başvurularında özgeçmişlerde ad-soyad dışında kişisel bilgi istenmez. Eğer hala ayrımcılık yapıldığını düşünüyorsanız, memleketteki vesikalık fotoğraf, doğum tarihi, evlilik durumu, ne zaman çocuk yapmayı planladığınızı vb bilgileri soran iş mülakatlarını düşünün.

11.1 Mühendislere özel Takım çalışmasına önem verin ve uyumlu olun. Adam kayırma, "biz-bu-işi-böyle-yapıyordukçumluk" gibi şeylerden uzak durun. Mesela, lisansta dönem sonu projesi için en sevmediğiniz, en anlaşamadığınız 3-5 kişiyle takım kurup bir proje yapmaya çalışın.

11.2 Daha sonra bir iki arkadaşınız arazi olup başka takımlara geçsin. Siz de proje tesliminden bir hafta önce bir kişiyi takıma transfer edip projeyi bitirmeye çalışın. Eğer projeden iyi puan alabilirseniz, tebrikler, tam Silikon Vadisi'nde çalışmaya uygun bir yapınız var.😀

13 Dünyanın her yerinde icra edebileceğiniz bir mesleğiniz var. Sürücüsüz arabaların sokaklarda dolaştığı, roketlerin geri iniş yaptığı, AI yazılımlarının sohbet edebildiği yaptığı bir dönemdeyiz. Ağaç değilsiniz, daha iyi projelerde çalışmabilmek için göç etmekten çekinmeyin.

Son olarak batı kültürüne hakim sayılmam, dil engelim biraz oldu, türkü dinlemeden şiş kebap, baklava yemeden günüm geçmiyor, yani çok global sayılmam, ben bile yaptım.😅 Siz yurt dışında daha iyisini rahatlıkla yapabilirsiniz. Kimsenin saçma argümanları cesaretinizi kırmasın.🤞


Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...