Sedanur Yıldız

Sedanur Yıldız

11-12-2019

20:31

Şimdi size okullarda kantin sistemini nasıl değiştiremediğimizi anlatmaya çalışacağım @_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk 2 sene önce bir lise kantininde kimsenin ‘karlı’ bulmayıp ihalesine girmediği bir kantinin okul aile birliği tarafından yönetimine şeffaf ve öğrenci odaklı bir sistem kurulmasında gönüllü olarak görev aldım.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk Para geçmeyen, kartlı sistemle öğrencilerin aldıkları ürünleri kendileri okutarak alıp gidebildikleri, bir gün önceden online sipariş verebildikleri, velilerin sırayla ev yemeği pişirdiği mutlu bir kantin kurduk.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk Öğrenciler eğitimde aktif rol alarak (derste soru sormak dahil) öğretmenleri tarafından belirlenen bonuslarla ücretsiz alışveriş yapabiliyordu.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk Her öğrenciye başta 20 Tl alışveriş hakkı verdiğimiz halde hiç harçlıksız okula gelmeye alışmış öğrencilerden bazıları sene boyunca 5 TLden az harcama yaptı. (Su 0.33 TL, tost 1 TL idi. )

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk 7 yaşında ailesinden gelen sosyo-ekonomik statü farklılığını ve fırsat eşitsizliğini her gün hissetmeye başlıyor bu ülkede çocuklar. Utana sıkıla evden getirdiği sandviçleri yiyor.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk Öte yandan kantinde temizliğe veya servise gönüllü olarak yardım edip günlük harçlığını kazanıp afiyetle yemeğini yiyen çocuklar da oldu. Tüm atıkları ellerimizle ayrıştırıp geri dönüşümü de özümsemeye çalıştık hep beraber.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk Peki sonra ne mi oldu? Bizim kendi giderlerini kazandıktan sonra karını öğrencilere geri döndürmesini başardığımız sistem ilçe milli eğitime ödemesi gereken kantin işletme bedelini ödemediği için ihaleye çıkarıldı.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk Bütün öğrenciler de karşı olduğu halde full kapasite ile çalıştığında aylık alım ve satışı 10.000 lira seviyesinde olan kantine Ekim 2018 de 7200 lira kira bedeli biçilerek ihaleye çıkarıldı.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk Şimdi o kirayı ödemek için ne yazık ki beş para etmez denetimlerinizden kaçıp her türlü şeyi satıyor o kantinciler.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk Biz birçok kuruma ulaşmayı denedik, tek bir kuruş beklentimiz olmadan tüm Türkiye’de kantinlere uygulanabilmesi için hazırladığımız yazılım altyapısını hediye etmeye hazırdık. Hiç kimseden destek göremedik. @cemseymen @ecapa_aklinizi @tcbestepe @cuneytozdemir

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk @cemseymen @ecapa_aklinizi @tcbestepe @cuneytozdemir Bugün Mert’in ölümüyle canımız çok acıdı, daha nice acılar var hiç haberimiz olmayan. Bir an önce okullardaki bu ticarethanelerin kontrol altına alınması gerekiyor. Çözüm şeffaf yönetim sistemi, öğrencilerden alınan her bir kuruşun, yedikleri her şeyin kaydının tutulması.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk @cemseymen @ecapa_aklinizi @tcbestepe @cuneytozdemir Sonra öğrencileri para kaynağı olarak gören kantincilerden kurtarıp, okulların sosyalleşme mekanları olarak yeniden kurgulamak gerek kantinleri, en zoru da bu algıyı değiştirmek o çocuklarda. Bizim kantinde en büyük ayrıcalık sırada beklemeden alışveriş hakkıydı.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk @cemseymen @ecapa_aklinizi @tcbestepe @cuneytozdemir Bunlar da artık anılarda kalmış birkaç görsel hatırlamak için.

@_gidadedektifi @saglikbakanligi @tcmeb @ziyaselcuk @cemseymen @ecapa_aklinizi @tcbestepe @cuneytozdemir Sorular üzerine: Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü @ersanulusan ile birebir görüşerek resmi proje haline getirmeye de çalıştık. Hiçbir hibe, destek istemeden yalnızca ihaleye çıkarılmaması için yalvardık. Proje başvurumuz red bile edilmedi. @tcmeb @ziyaselcukFollow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...