Utku Sümeroğlu

Utku Sümeroğlu

18-05-2021

09:12

EA Sports, FIFA 21'e 30 yaşındaki Kiyan Prince isminde bir futbolcu ekliyor. Muhtemelen çoğu kişi, bu futbolcuyu daha önce duymamıştır. Sizlere 15 yıl önce bugün, 18 Mayıs 2006'da 15 yaşındayken öldürülen Kiyan Prince'ten bahsedeceğim. 📽 @SkyNews, EA

Londra doğumlu Kiyan, 2004 yılında şehrin futbol takımlarından Queens Park Rangers'ın akademisine dahil oldu. Yetenekleri 'Olağanüstü' şeklinde nitelendiriliyordu. 18 Mayıs 2006 günü, okulunun önünde gerçekleşen bir kavgayı ayırmak isterken bıçaklandı ve hayatını kaybetti.

Kiyan'ın ölümünün ardından babası Mark Prince, oğlunun ismini verdiği bir vakıf kurdu. Vakfın amacı, 'Genç insanları bıçakla işlenen suçların nasıl sonuçlar doğurabileceği konusunda eğitmek ve onları bundan uzak tutmak' olarak belirlendi.

2019 yılında Queens Park Rangers, taraftarının da onayını alarak stadyumu Loftus Road'un ismini Kiyan Prince Vakfı Stadyumu şeklinde değiştirdi. Baba Mark Prince, mutluluğunu şöyle özetliyordu: "Kiyan, neler olduğunu görseydi havalara uçardı."

Şimdi ise Kiyan Prince'in mirasını daha da güçlü şekilde yaşatmak adına büyük bir adım atıldı. Framestorme Stüdyosu, Kiyan'ı 30 yaşında olarak FIFA 21'e ekleyebilmek için onun fotoğraflarını ve videolarını kullandı.

Bradford Üniversitesinden bir ekip, Kiyan'ın oyun stilini FIFA 21'e daha iyi yansıtabilmek için ailesi, antrenörleri ve takım arkadaşlarıyla yakından çalıştı. En sonunda, şu an yaşasa 30 yaşında olacak Kiyan, FIFA 21'in yeni sürümünde Queens Park Rangers kadrosuna dahil edildi.

Queens Park Rangers Futbol Direktörü Les Ferdinand, birçok insanın FIFA oynadığını ve Kiyan'ın hikayesinin, insanları düşünmeye teşvik etmesini umduğunu söyledi.

Öte yandan, baba Mark Prince derin duygulara sahip: "İki yıllık çalışmanın ardından sonucu gördüğümde, çok fazla gözyaşı döktüm. Oğlunuzu yeniden canlı olarak görmek mi? Çok korkmuştum. Kendimi kaybettim, ağladım ve ağladım."

Mark Prince, oğlunun yalnızca yaşanan trajik olayla hatırlanmasını istemiyor. Mark Prince: "Onun yeteneğini onurlandırmalıyız. Böylelikle, diğer çocuklara kendi yetenekleri konusunda ilham verebiliriz."

Kaynak: QPR resmi internet sitesi, The Guardian, Evening Standard.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...