Hasan Gülpınar

Hasan Gülpınar

09-02-2021

16:48

YDS/YÖKDİL hazırlananlar için "Okuma"yı geliştirme üzerine tavsiyeler ve uygulamalar👇

YDS-YÖKDİL alakalı websiteleri, uygulamalar, sözlükler vb. paylaşımlar için hesabımı takip edebilirsiniz. Akademik çalışmalarınızda büyük kolaylıklar sağlayacak programlar, uygulamalar, siteler vb. paylaşımlar için @Cenk_Akademi takip edebilirsiniz.

1- Hangi seviyede olduğunuzu bilmek ve buna yönelik okuma yapmak çok önemlidir. Metin aşırı kolaysa veya çok zorsa bu işte bir hata var demektir. Çünkü kolay metinler geliştirmez, zor metinler de yıldırıcı olabilir.

2- BeeLinguapp Yeni başlayanlar için tavsiyem bu uygulamadır. İçerisinde çeşitli seviyelerde hikayeler, haberler bulunmaktadır. Metinleri hem İngilizce hem Türkçe görebiliyorsunuz. Hatta İngilizce metni dinleme imkanı da sunuyor.

++ Metin seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da metnin uzunluğudur. Kısa metinlerden verim almak zor olur, çok uzun metinler de sürüncemede kalabilir.

3- VOA Learning English Seviyenize göre metin okuyabilirsiniz. Metindeki bazı kelimelerin İngilizce açıklaması en sonda gösteriliyor. Mini testlere katılarak metni ne kadar anladığınızı test edebilirsiniz. Aynı zamanda bu metinleri dinleyebilirsiniz de.

++Bu siteler İngilizce-İngilizce olduğu için biraz yorucu gelebilir. Ama kelimelerin doğru kullanımına ulaşabilmek için ihtiyacınız olan şey de İngilizce-İngilizce sözlüklerdir.

6- Breaking News English Lessons Aynı haberi farklı seviyelerde okuyabileceğiniz bir site. Ayrıca haber metinlerinin sonunda yer alan eşleştirme, boşluk doldurma ve yazma kısmı da oldukça kullanışlı.

+++ Tüm bunları yaparken kelime defteri tutmak çok önemli. Metinleri çevirip kelimelerin anlamını deftere not aldığınız zaman bu kelimeleri öğrenmeniz daha kolay olur.Follow us on Twitter

to be informed of the latest developments and updates!


You can easily use to @tivitikothread bot for create more readable thread!
Donate 💲

You can keep this app free of charge by supporting 😊

for server charges...